понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą także za ozdobę. Z reguły takie sztacheta plastikowe sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie ekspresowo rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele czaru maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, jednak chcą również dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PCV mogą być niezmiernie smukłe, lecz wypada je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий